
Efter tre matcher i gruppspelet är det dags för SAIK Bandys damlag att kliva in i Svenska Cupens finalhelg. På lördag väntar Villa Lidköping i semifinal – en repris på vårens SM-final.
Lördag 3 oktober | 11.00 | SBB Arena, Bollnäs
SAIK tog sig vidare till finalhelgen som tvåa i den norra gruppen. Gruppspelet inleddes med en målrik 15–0-seger mot Hammarby innan laget följde upp med en 10–2-seger på bortaplan mot Uppsala BoIS.
I den avslutande gruppspelsmatchen väntade Västerås SK. SAIK hade en stark första halvlek och gick till paus med 4–2, men Västerås vände matchen efter paus och vann till slut med 8–4.
Med två segrar och en förlust blev det en andraplats i gruppen och därmed en plats i semifinalen.
På andra sidan står Villa Lidköping. De vann den södra gruppen efter tre raka segrar. Villa besegrade Mölndal med 4–2, IFK Vänersborg med 5–2 och avslutade gruppspelet med en 3–1-seger mot Skirö.
Nu möts lagen igen – bara drygt sex månader efter vårens SM-final. Då gick SAIK segrande ur finalen och kunde fira klubbens första SM-guld på damsidan på 13 år.
Nu väntar en ny match, en ny tävling och en ny möjlighet att ta sig till final.
På lördag är det dags!
Villa Lidköping BK - SAIK Bandy
Lördag 3 oktober
Avslag 11.00
SBB Arena, Bollnäs
Semifinalen är den första matchen på finalhelgen i Bollnäs. Vinnaren går vidare till söndagens final som spelas 14.15.
Nu laddar vi för semifinal. 🖤🤍