Hoppa direkt till huvudmenyn


Du är här: Startsidan / Elit / Damlaget / Nyhet / SAIK-damerna åker på turné

SAIK-damerna åker på turné

Bortamatch mot serieledarna Västerstrand blir ingen lätt nöt att knäcka för SAIK-damerna.

Men i morgon lördag är det i alla fall dags att göra ett försök och vi vet ju att det lyckades i cupen i Edsbyn så någon omöjlighet är det absolut inte.


Matchen spelas 14.30 men SAIK-damerna åker till Karlstad redan under fredagen för att få de absolut bästa förutsättningarna med mat och sömn.

Dessutom innebär den tidiga avresan mer tid till att umgås och svetsa ihop gänget. Till i kväll är det planerat för ett biobesök.

Bäst damerna tittar på någon film man blir riktigt taggad av, för det lär behövas till matchen i morgon. Det är blåställ på som gäller.

Den tighta defensiven och den effektiva offensiven ska plockas fram på riktigt igen.

Under de tidigare matcherna i serien har inte SAIK-damerna fått det att stämma spelmässigt, men förhoppningen är att alla tillsammans kan vända den trenden i morgon och ge alla SAIK-fans en tidig julklapp, nämligen två poäng och serieledning, i alla fall delad om Nässjö vinner sin match mot Kareby.


Men som i så många andra lag har SAIK-damerna haft en hel del sjukdomar den sista tiden och det kan komma att bli förändringar i laget till matchen mot VAIK, men vilka vet bara tränaren Jonas Jerfström som har följande trupp med sig till Karlstad:

Linda Odén, Michelle Löfblad, Elin Rolandsson, Sofia Rådman, Emma Forsberg, Anna Widing, Malin Andersson, Hanna Nygren, Hanne Nikolaisen, Johanna Pettersson, Jeanette Andersson, Hanna Mattsson, Siri Englund, Maria Mykletun och Emma Ahlander.


Skribent: Kenlin
Senast uppdaterad: 2007-12-21 16:01:58



Länk till www.extrude.se