Now I'm freeeeeee, free falling!!! (2010-03-12 10:03)
Första matchen mot Nässjö slutade med förlust, 1-4. Trots att vi tog ledningen i inledningen av matchen och förde spelet i första halvlek lyckades vi inte sätta chanserna utan istället kunde Nässjö gå till halvtidsvila i ledning efter två mål av duktiga ryskan Olga Nizovtseva. I andra halvlek inledde vi bra, men efter att vi drabbats av tre utvisningar på rad en bit in i halvleken så får vi slita ont och krafterna räcker inte riktigt till på slutet för att kunna ta ikapp underläget.
Tycker ändå att vi gör en bra match och med lite mer skärpa i avsluten hade det inte behövt sluta med förlust. Känslan i laget är grymt bra och vi ser verkligen framemot att få spela imorgon igen!
Igår kväll körde vi ett ispass efter herrarnas segermatch mot Bollnäs. Det var rätt gött att få åka av sig lite och snacka ihop oss inför helgen. På vägen till träningen värmdes stämbanden upp till tonerna av Tom Pettys "Free falling"...lite som Tom Cruise i "Jerry Maguire", fast bättre. (För övrigt en fantastisk låt och tillika underbar film.)
Nu ska väskan packas och skridskorna slipas innan det är dags för avfärd mot först Sandviken och sedan vidare söderut.
Kommentarer (0)
Skicka in kommentar
Adrenalina! (2010-03-10 13:25)
Igår hade vi en inspirerande kväll tillsammans. Idag känns det än mer inspirerande. Semifinal, sista matchen för säsongen hemma i arenan. Det kan inte bli bättre. Det kommer att vara två grymt taggade lag som ska mäta sina krafter i bäst av tre matcher. Ikväll runt kl 21 vet vi vilket lag inlett bäst.
Som sagt var: Be there or be a tönt.
Kommentarer (0)
Skicka in kommentar
Guldkant på tillvaron (2010-03-07 20:40)
Jag vet inte riktigt var jag ska börja, så mycket har hänt sen sist jag behagade rapportera några nyheter här. Som alla vet lyckades vi iallafall bärga ännu ett VM-guld efter en högdramatisk final mot Ryssland. Matchen gick till förlängning efter att ryskorna i andra halvlek kommit ikapp och sånär gått förbi oss på mållinjen...tack vare Oden i målet lyckades vi dock hålla tätt och förlängningen var ett faktum. Väl där kändes det som att vi var det starkare laget och det förlösande segermålet kunde vår härligt orädda debutant Lollo peta in efter några minuter. Vilket sanslöst härligt glädjerus som sedan utbröt...blödig som jag är fällde jag en och annan tår i tumultet efter segermålet.
På söndag kväll fick jag än en gång fälla några tårar när jag efter hemkomsten till lyan äntligen fick beundra lilleman som låg utslagen i sängen och sov som en liten prins. Ordet längtan har sannerligen fått en helt ny innebörd sedan man blev mamma...
Måndagen ägnades helt åt lillemans 1-årsfirande. Massa presenter, tårta, kakor, lek och bus...kan det bli bättre?!
Tisdag var det träning som vanligt, men det kändes allt lite extra kul att få träffa alla igen...man har ju saknat laget när man varit ifrån varann så länge.
Onsdag var det sedan dags för kvartsfinal mot Härnösand...en ganska odramatisk historia som slutade med seger 10-1. Vi gör en bra första halvlek och en riktigt avslagen andra halva.
Torsdag var det återigen dags för ert kärt återseende... oj, vad jag saknat Ove och hans redcordträning. Trots en hel del slitna kroppar och knoppar var det ändå riktigt gött att få köra slut på sig...inget går upp mot att få svettas som en gris en torsdagkväll.
Igår var det så dags för den andra kvartsfinalen mot Härnösand hemma i Göransson Arena. Vinst med 12-1 och saken var biff. Det känns som att vi har många spelare som är riktigt heta och nu väntar spännande semifinaler mot Nässjö, på onsdag spelas första matchen hemma i arenan. Kl 19.00...be there or be a tönt.
Kommentarer (0)
Skicka in kommentar